menu

close

Programme-Test

Wednesday 9 october

12:00 – 16:00
Design, Futures and Sustainability
Free entry via designBRICS Seminar (limited entry up to 20 people from ANT19 Conference)
Room A2 & A3


17:00
REGISTRATION
Room A1, A2 & A3


18:00
CONFERENCE OPENING + KEYNOTE 1: ASSOCIATE PROFESSOR CYNTHIA SELIN
Room A2 & A3


18:30 – 20:00
DRINKS AND SNACKS, EXHIBITION OPENING
(Venue: AHO) Co-sponsored by designBRICS
Room A1

Thursday 10 october

08:00 – 08:30
REGISTRATION & REFRESHMENTS
Room A1


08:30 – 08:45
WELCOME BY AHO PRO-RECTOR PROF RACHEL TROYE & PROF ANDREW MORRISON, CONFERENCE CHAIR
Room A1


08:45 – 09:15
KEYNOTE 2: PROF SOHAIL INAYATULLAH
Room A2 & A3


09:30 – 11:00
THEME: CARE
Curated Session 1
Room A1


09:30 – 11:00
THEME: DESIGN
Curated Session 2
Room A2


09:30 – 11:00
THEME: DESIGN
Paper Session 1
Room A3


09:30 – 11:00
THEME: PERFORMANCE
Techniques Workshop 1
Room G1+G2


09:30 – 11:00
THEME: CARE
Paper Session 2
Room G3


09:30 – 11:00
THEME: TIME
Papers Session 3
Room G4


09:30 – 11:00
THEME: PERFORMANCE
Papers Session 4
Room G5


11:00 – 11:30
Break with refreshments / Speakers’ Corner


11:30 – 13:00
THEME: CARE
Curated Session 3
Room A1


11:30 – 13:00
THEME: DESIGN
Curated Session 4
Room A2


11:30 – 13:00
THEME: DESIGN
Paper Session 5
Room A3


11:30 – 13:00
THEME: PERFORMANCE
Techniques Workshop 2
Room G1+G2


11:30 – 13:00
THEME: LEARNING
Paper Session 5
Room G3


11:30 – 13:00
THEME: CRITIQUE
Papers Session 6
Room G4


11:30 – 13:00
THEME: METHODS
Papers Session 7
Room G5


13:00 – 14:00
Lunch


14:00 – 14:30
KEYNOTE 3: DR. GECI KARURI-SEBINA
Room A2 & A3


14:30 – 16:00
THEME: DESIGN
Curated Session 6
Room A1


14:30 – 16:00
THEME: NETWORK
Curated Session 7
Room A2


14:30 – 16:00
THEME: METHODS
Technique Workshops 3
Room A3


14:30 – 16:00
THEME: METHODS
Technique Workshops 4
Room G1+G2


14:30 – 16:00
THEME: CARE
Papers Session 8
Room G3


14:30 – 16:00
THEME: DESIGN
Papers Session 9
Room G4


14:30 – 16:00
THEME: METHODS
Papers Session 10
Room G5


16:00 – 16:30
Break with refreshments / Speakers’ Corner


16:30 – 18:00
THEME: CARE
Dialogue Session 1
Room A1


16:30 – 18:00
THEME: METHODS
Dialogue Session 2
Room A2


16:30 – 18:00
THEME: DESIGN
Papers Session 11
Room A3


16:30 – 18:00
THEME: MIXED
New Ideas Session 1
Room G1+G2


16:30 – 18:00
THEME: FEELING
Papers Session 12
Room G3


16:30 – 18:00
THEME: PERFORMANCE
New Ideas Session 2
Room G4


16:30 – 18:00
THEME: LEARNING
New Ideas Session 3
Room G5


18:00 – 18:30
PLENARY DISCUSSION
1 – Thematic Discussion Strategic
2 – Planning futures – Anticipation Conference Series
Room A2 & A3


19:00 – 22:00
CONFERENCE DINNER (incl. in registration cost)
Venue: DOGA

Friday 11 october

08:00 – 08:30
REGISTRATION & REFRESHMENTS
Room A1


08:00 – 08:45
REGISTRATION & REFRESHMENTS


08:45 – 09:15
KEYNOTE 4: PROF RIEL MILLER
Room A2 & A3


09:30 – 11:00
THEME: METHODS
Curated Session 8
Room A1


09:30 – 11:00
THEME: CRITIQUE
Curated Session 9
Room A2


09:30 – 11:00
THEME: PERFORMANCE
Curated Session 10
Room A3


09:30 – 11:00
THEME: LEARNING
Papers Session 13
Room G1+G2


09:30 – 11:00
THEME: CARE
Papers Session 14
Room G3


09:30 – 11:00
THEME: DESIGN
Papers Session 15
Room G4


09:30 – 11:00
THEME: NETWORK
Papers Session 16
Room G5


11:00 – 11:30
Break with refreshments / Speakers’ Corner


11:30 – 13:00
THEME: CRITIQUE
Curated Session 11
Room A1


11:30 – 13:00
THEME: METHODS
Curated Session 12
Room A2


11:30 – 13:00
THEME: PERFORMANCE
Technique Workshops 5
Room A3


11:30 – 13:00
THEME: LEARNING
Papers Session 17
Room G1+G2


11:30 – 13:00
THEME: LEARNING
Papers Session 18
Room G3


11:30 – 13:00
THEME: FEELING
Papers Session 19
Room G4


11:30 – 13:00
THEME: METHODS
Papers Session 20
Room G5


13:00 – 14:00
Lunch


14:00 – 15:30
THEME: METHODS
Curated Session 13
Room A1


14:00 – 15:30
THEME: CARE
New Ideas Session 4
Room A2


14:00 – 15:30
THEME: PERFORMANCE
Curated Session 14
Room A3


14:00 – 15:30
THEME: METHODS
Technique Workshops 6
Room G1+G2


14:00 – 15:30
THEME: METHODS
Papers Session 21
Room G3


14:00 – 15:30
THEME: MIXED
Papers Session 22
Room G4


14:00 – 15:30
THEME: PERFORMANCE
Papers Session 23
Room G5


15:30 – 16:00
Break with refreshments / Speakers’ Corner


16:00 – 16:30
KEYNOTE 5: EINAR SNEVE MARTINUSSEN
Room A1 & A2


16:30 – 17:00
Plenary Session + announcement of next conference
Room A1 & A2


17:00 – 17:30
DRINKS AT DANSENS HUS (self-organised)